تبلیغات
-آرشیو تاریخی گفت و گوهای سلطان علی حق شناس با رسانه ها. (نسل اولی های تاپ تکواندو). - سید علی حق شناس: بیست سال دیگر هم بگذرد قانون شکنان را به سزای اعمالشان خواهیم رساند.
 
-آرشیو تاریخی گفت و گوهای سلطان علی حق شناس با رسانه ها. (نسل اولی های تاپ تکواندو).
تاپ تکواندو- مکتب حق شناس -حرکت به سوی نور
درباره وبلاگ


تاپ تکواندو نخستین سبک آزاد تکواندو جهان است که در مهر ماه سال 1381توسط استاد علی حق شناس در یک کنفرانس مطبوعاتی رسما موجودیت خود را اعلام کرد. ماتعدادی از نخستین گروه مربیان و داوران تاپ تکواندو و شاگردان مکتب حق شناس در این وبلاگ برخی از مصاحبه های مستند بنیان گذار اولین سبک آزاد تکواندو جهان و اولین نهاد مدنی ورزش کشور را با اخذ تاییدهای مربوطه با افتخار به علاقه مندان و هواداران سید علی حق شناس تقدیم می کنیم.

مدیر وبلاگ : گروه نسل اولی های تاپ تکواندو
مطالب اخیر
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
گفت و گوی اختصاصی سید علی حق شناس با پایگاه اینترنتی انجمن صنفی کانون تکواندوکاران ایران.(بخش چهارم)، مهر ۱۳۸۹ 

سید علی حق شناس:

 بیست سال دیگر هم بگذرد قانون شکنان

را به سزای اعمالشان خواهیم رساند.

 

در بخش ها ی پیشین مطالب مهمی در خصوص  فعالیت کانون تکواندوکاران به ویژه سال های نخست  را از زبان موسس این نهاد شنیدیم با هم بخش چهارم این گفت و گو جذاب را پی می گیریم.

 

 در پایان سال 81 بود كه از فدراسیون تكواندو شكایت كردید. به دلیل همین كارشكنی ها بود؟

هرچه جلو تر می رفتیم پیشكسوتان و تكواندوكاران بیشتری جذب كانون می شدند.  خوب این برای معاندانی كه عمر كانون و تاپ تكواندو را دو ماه می دانستند خیلی سخت بود . این بود كه شروع كردند به فعالیت علیه یك تشكل نوپا در دستگاه های دولتی.از ابتدای سال 81 چندین بار اخطار داده بودم كه با كارشكنان از طرق قانونی برخورد خواهیم كرد.

ظاهرا جدی نمی گرفتند؟

هیچ گاه حرفی را نزده ام كه انجامش نداده باشم. به طور حتم جدی نمی گرفتند كه به كار هایشان ادامه می دادند. اما وقتی 28 اسفند 81 مامور كلانتری را در فدراسیون دیدند فهمیدند كه با كسی شوخی نداریم و مملكت قانون دارد.

واكنش سازمان تربیت بدنی چه بود؟

اساسا ساختار دولتی ورزش ما حضور نهاد های مدنی در ورزش را بر نمی تابد. همان طور که صحبت شد در سال 78 اولین تیم ورزشی غیر دولتی را با هزینه شخصی به تورنمنت معتبر آیندهون هلند اعزام كردیم. فدراسیون تكواندو كه تاپیش از آن اطلاعی از وجود این گونه تورنمنت ها نداشت و تیم هایش را به تورنمنت های درجه 4 و 5 آلمان اعزام می كرد با حمایت مستقیم  آقای هاشمی طبا (معاون وقت رییس جمهور و رییس سازمان تربیت بدنی) مانع از حضور ما در این رقابت ها شد. پیش از اخذ پروانه فعالیت كانون در سال 80 ، آقای مهر علیزاده رییس وقت سازمان تربیت بدنی  به وزیر كشور نامه ای ارسال كرد كه در آن نوشته بود به كانون تكواندوكاران و در كل به هر انجمن صنفی ورزشی بدون هماهنگی ما مجوز ندهید.در حالی كه طبق قانون اساسی و قانون احزاب ، انجمن های صنفی نیازی به تاییدیه نهاد دولتی مربوطه ندارند چون در این صورت كه دیگر نهاد مدنی نیستند. وقتی با  ثبت كانون در قوه قضاییه به طور قانونمند كار را شروع كردیم ، باز هم از حجم كار شكنی ها كم نشد.

یعنی سازمان تربیت بدنی به طور مستقیم در سرکوب کانون نقش داشت.

بله . در سال 82 بود كه در مصاحبه ای كه با یكی از نشریات ورزشی داشتم مستقیماً از عملكرد آقای مهر علیزاده در قبال نهاد های مدنی انتقاد كردم . از آن به بعد از مدیران كل گرفته تا معاونان سازمان تربیت بدنی علیه كانون تكواندوكاران اقدام به صدور بخشنامه و دستور العمل به سراسر كشور كردند و همراه با رییس فدراسیون تكواندو به طور مرتب و یك سویه در صدا و سیما ظاهر می شدند تا جلوی كار یك تشكل نوپا را بگیرند.

آیا وزارت کشور که حکم متولی انجمن های صنفی را داشت به شما کمک کرد؟ 

در آن ایام یك روز به وزارت كشور رفتم . رییس وقت ادراه سوم سیاسی وزارت كشور رو كرد  و به من گفت: چه كار دارید می كنید در این كانون ؟ به شوخی گفتم داریم مواد مخدر توزیع می كنیم چه كار می كنیم؟! با دست خالی داریم كار می كنیم .گفت  كه هر روز مسئولان ارشد سازمان تربیت بدنی از جمله معاون  فنی سازمان این جا هستند و در جلسه كمیسیون ماده 10 احزاب حاضر می شوند . این ها می خواهند كه مجوز شما را باطل كنیم. عین عبارتش كه چند بار تكرار كرد این بود كه «دولت رسماً متعرض شما است». همان دولتی كه مدعی مردم سالاری و جامعه مدنی بود! وزارت كشور طبق قانون موظف بود تا  مجوز نمایندگی ها ی ما را در استان ها امضاء و تایید كند. اما مدیر كل وقت سیاسی وزارت كشور نه مجوز ها را امضاء می كرد و نه به ما وقت ملاقات می داد. این در حالی بود  كه در كمتر از دو سال اولین مدارس تكواندو ایران را راه اندازی كرده ، مربیان و داوران را خود آموزش داده بودیم و با حجم بالای كارشكنی چهارده  دوره مسابقه را برگزار كرده بودیم . در دومین دوره مسابقات كشوری کانون نزدیك به ۹۰۰ تكواندوكار كه جمعیتی تكرار نشدنی در تكواندو ایران است شركت كردند. در آن دوران سه ضلع فدراسیون تكواندو - سازمان تربیت بدنی و وزارت كشور به طور غیر قانونی و با اعمال قدرت به اشکال مختلف از فعالیت ما ممانعت به عمل می آوردند . برای بچه های ما در شهرستان ها مأمور می بردند، شب مسابقه سالن را از دستمان خارج می كردند و اقدام به هتاکی- تهدید و ارعاب اعضایمان می كردند.با هماهنگی این سه ارگان ، نخستین سازمان مردمی و كارنامه دار ورزش ایران و نمایندگی هایی كه با خون دل در استان ها و شهرستان ها راه اندازی كرده بودیم، صدمات و لطمات اساسی را متحمل شدند. حتی نامه اعتراض ما به رییس جمهور وقت نیز تاثیری نداشت.

به رغم تمام این فشار ها ما شاهد هستیم که شما در اواخر سال ۸۳ اتحادیه متخصصان ورزش های رزمی که اختیاراتی  به مراتب بیشتر از کانون دارد را با مجوز قوه قضاییه تاسیس و تاپ تکواندو را نیز مستقل از کانون کردید. ضمن این که در سال ۸۵ جمعیت سازمان های غیر دولتی ورزش را راه اندازی نمودید. با این ابزار حقوقی آیا باز هم شاهد مانع  تراشی بودید.

ما در دوره آقای علی آبادی هم دو سه چالش جدی با سازمان تربیت بدنی داشتیم. اساساً ساختار دولتی ورزش ایران حضور نهادهای مدنی را برنمی تابد. اما من به تاریخ ورزش ایران می گویم كه اصلاح طلبان ،بزرگ ترین ضربات را به نهاد های مدنی ورزش وارد كردند.

این حرف شما یعنی این که دارای یک خط سیاسی مشخص هستید؟

من فرد مستقلی هستم. این ها را که گفتم عین حقیقت بود.  در همین انتخابات مجلس هشتم برخی طیف ها به دنبال این بودند که از گروه آنان در انتخابات شرکت کنم. اما به اتفاق جمعی از متخصصین  لیست مدیران مستقل ورزشی دادیم و به رغم مستقل بودن رای بالایی هم  آوردیم.

 شکایت شما از رییس فدراسیون تکواندو در نهایت به کجا انجامید؟

همان طور که صحبت شد در سال 81 به دلیل نشر اكاذیب ، توهین و تشویش اذهان عمومی شكایت خود را مطرح كردیم. شعبه 1040 مجتمع قضایی شهید قدوسی تهران در سال 82 رأی به محكومیت رییس فدراسیون تكواندو داد.اما چندی بعد به رغم اعتراض ما به حكم صادره،دادگاه وقت تجدید نظر استان تهران رای دادگاه بدوی  كه حداقل حقوق این تشكل را تامین می كرد نقض کرد و در کمال شگفتی رای به برائت متهم داد. از همان روز پیگیر حق پایمال شده این تشكل و اعضای آن در  مراجعی از جمله دیوان عدالت اداری بوده ایم كه نتیجه نگرفته ایم. به تازگی نامه ای به آیت الله لاریجانی ریاست محترم قوه قضاییه نوشته و در آن خواستار تشكیل دادگاهی صالحه برای رسیدگی به این پرونده شده ایم که امیدواریم  شاهد اجرای عدالت باشیم.

برخی مطرح می کنند که مشکل شما با رییس فدراسیون شخصی است به طوری که  وی نیز شکایت متقابلی از شما در آن زمان مطرح کرد. نظر شما در این خصوص چیست.

شکایتی که  مطرح شد فقط برای منحرف کردن مسیر دادگاه بود. اگر این شکایت به حق بود، باید به من هم  تفهیم اتهام می شد و با وثیقه آزاد می شدم. وقتی مدارک این شكایت  ارائه شد، قاضی مربوطه گفت: آقا جمع کن  من در این ها توهینی نمی بینم.

شاید فردی با من مشکل شخصی داشته باشد ولی من به هیچ وجه خصومت شخصی با هیچ كس ندارم. از ابتدا هم، این  افراد دیگر بودند که به طور مرتب پاپیچ ما شدند. ما تا کنون فقط از حقوق شرعی و قانونی مان دفاع کرده ایم.

پس حداقل از سوی شما موضوع، شخصی نیست؟

در سال ۸۲ و در بحبوحه دادگاه ها ، یکی از کارمندان نزدیک آقایان که به تازگی از آنان جدا شده بود نزد من آمد. از طرف افرادی بود که ظاهراً با وی سال ها بود که مشکل داشتند. این فرد  که مرد جا افتاده ای بود اسنادی را برای من آورد و به شدت اصرار داشت تا علیه فردی خاص به کار بگیرم. آن ها می خواستند  با گروه آنان در جهت رسیدن به مقصودی به اصطلاح متحد شوم.

شما چه جوابی دادید؟

به او گفتم به رغم تمام ضرباتی که این فرد به من و تشکیلاتم زده است ، من با دیگر مسایل ایشان کاری ندارم و قضاوتش در حیطه من نیست.  گفتم ما به  دنبال احقاق حقوق پایمال شده  خود و اعضایمان از راه درست آن  هستیم. دو سه مرتبه آمد، بعد از دست من خیلی ناراحت شد و رفت. من مشکل شخصی با احدی ندارم ولی مطمئن باشید که اگر بیست سال دیگر هم بگذرد و عمر کفاف دهد به یاری حق، قانون شکنان را قانوناً به سزای اعمالشان خواهیم رساند.

می توانیم این حرف شما را تیتر کنیم.

(با خنده) تیتر درشت بزن.

ادامه دارد...

بر گرفته از پایگاه اینتر نتی انجمن صنفی کانون تکواندوکاران ایران

 

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

دوشنبه 27 شهریور 1396 02:49 ق.ظ
Very good info. Lucky me I ran across your site by accident (stumbleupon).
I have saved it for later!
دوشنبه 30 مرداد 1396 03:37 ب.ظ
Greate article. Keep writing such kind of information on your site.

Im really impressed by it.
Hi there, You've done an incredible job. I will definitely digg it and in my view recommend to my friends.
I'm confident they will be benefited from this website.
چهارشنبه 11 مرداد 1396 05:44 ب.ظ
When I initially left a comment I seem to
have clicked the -Notify me when new comments are added-
checkbox and now each time a comment is added I receive four emails
with the same comment. Is there an easy method you are able to remove me from that service?
Many thanks!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر