تبلیغات
-آرشیو تاریخی گفت و گوهای سلطان علی حق شناس با رسانه ها. (نسل اولی های تاپ تکواندو). - گفت و گوی اختصاصی سید علی حق شناس با هفته نامه عصر ورزش: آینده روشن در انتظار اعضای کانون
 
-آرشیو تاریخی گفت و گوهای سلطان علی حق شناس با رسانه ها. (نسل اولی های تاپ تکواندو).
تاپ تکواندو- مکتب حق شناس -حرکت به سوی نور
درباره وبلاگ


تاپ تکواندو نخستین سبک آزاد تکواندو جهان است که در مهر ماه سال 1381توسط استاد علی حق شناس در یک کنفرانس مطبوعاتی رسما موجودیت خود را اعلام کرد. ماتعدادی از نخستین گروه مربیان و داوران تاپ تکواندو و شاگردان مکتب حق شناس در این وبلاگ برخی از مصاحبه های مستند بنیان گذار اولین سبک آزاد تکواندو جهان و اولین نهاد مدنی ورزش کشور را با اخذ تاییدهای مربوطه با افتخار به علاقه مندان و هواداران سید علی حق شناس تقدیم می کنیم.

مدیر وبلاگ : گروه نسل اولی های تاپ تکواندو
مطالب اخیر
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

 سید علی حق شناس : آینده روشن در انتظار اعضای کانون

سید علی حق‌شناس رییس هیأت مدیره، کانون تکواندو کاران، اولین نهاد مدنی ورزش کشور پس از  چهار سال مدیریت موفق در این مجموعه از چهره‌های شناخته شده و صاحب نام در ورزشهای رزمی کشور می‌باشد. وی دارای لیسانی زبان و ادبیات فارسی و دانشجوی کارشناسی ارشد علوم سیاسی می‌باشد. در معرفی وی به همین بسنده می‌کنیم که در تاریخ سی و چند ساله تکواندو ایران کمتر کسی را سراغ داریم که همزمان در دو بعد قهرمانی و مربیگری داخلی و بین‌المللی دارای چنین سابقه درخشانی بوده و هست. بازیهای تماشایی و سراسر تکنیکش زبانزد خاص و عام بود و در مربیگری با پشتکاری مثال زدنی به حدی رسید که شاگردانش را از مقام استانی به کشوری و تورنمنت های برون مرزی رساند و  پدیده مربیگری تکواندو ایران لقب گرفت. وی بنیانگذار اولین سبک آزاد تکواندو جهان، تاپ تکواندو است. قهرمان و مربی دیروز اکنون مدیری موفق در عرصه رزمی ایران می باشد و بواسطه تجربه و نوع تفکر نوینش در برنامه های اساسی فدراسیون ها از وی یاری گرفتند. با وی گفت و گویی را در دفتر مرکزی کانون داشته ایم که در ذیل می خوانیم:

- عملکرد کانون را از بدو تا به حال چگونه ارزیابی می کنید؟

تکواندو کشور از ابتدای دهه 60 به بعد در سطوح مدیریتی و اجرایی فراز و نشیب های زیادی راطی کرده و عمدتاً طی دو دهه در انحصار گروهی خاص قرار داشت تا بدانجا که با تحکم هر گونه صدا یا حرکت مخالف و یا حتی پیشنهادهای سازنده ارایه شده که بر خلاف اهداف مدیریت های وقت بود را نادیده انگاشته و با آن برخورد می شد. این موضوع باعث دلسردی عده بسیاری از پیشکسوتان و دلسوزان این ورزش شده بود. در نتیجه بر آن شدیم تا با حرکتی قانونمند و سازمان یافته ضمن رفع معایب موجود اعم از اداری، اجرایی و فنی، اقدام به اصلاحات اساسی و بنیادی در این ورزش ریشه دار ایران کرده، با توجه به این که پس از سالها فضای بسته ورزش کشور به عنوان اولین نهاد مدنی ورزش کشور، سعی نمودیم تا بتوانیم راهگشای نهادهای مدنی دیگر بوده و با آغاز اصلاحات در جهت رشد و اعتلای این ورزش مردمی، با استعانت از ورزشکاران مثمر ثمر باشیم.

- مشکلات زیادی در سر راه داشتید تا حدی که همکاران مطبوعاتی ما به شما لقب «اسوه مدیریت در بحران» را دادند. به رغم مشکلات عدیده فکر می کنید به اهداف خود رسیده اید (بی پرده بگویید)

ببینید افکار عمومی بهترین قضاوت را می توانند در این زمینه داشته باشند. شما خود به مسائل و مشکلات اشاره کردید. زمانی که حتی برای مردم حضور نهادهای مدنی خارج از ساختار دولتی جایگاه فعلی را نداشت و نه تنها هیچگونه همیاری و همکاری از دولت نداشته و بلکه کارشکنی های بیشماری را شاهد بودیم. کار را شروع کردیم. یادم می آید غریب یک سال و اندی پیش با یکی از مسئولان عالی رتبه نشستی داشتیم و ایشان که به تمامی اوضاع واقف بود گفت چگونه با این همه فشار با این قدرت کار می کنید بهتر نیست که این مساله را رها کرده و به زندگی عادی و دغدغه های خود بپردازید. در این زمان آخرین توان خود را نیز در معرض از دست دادن دیدم ولی باز هم به خاطر هدفی که از ابتدا به آن معتقد بودم و هستم کار را روز بروز گسترش داده و به یاری خدا و مدد مولا علی (ع) با اقتدار هر چه بیشتر به پیش خواهم رفت.

- بعد از این همه تلاش در ایران و عرصه بین المللی چه کردید؟

برای اهداف خود برنامه های دراز مدت داریم. در سطح کشور یکی از افتخارات کانون تکواندوکاران برگزاری قهرمانی کشور و استان تهران که پس از سالیان متوالی رکود، با کمیت و کیفیتی مثالی زدنی و مهمتر از آن راه اندازی قانونمند اولین سبک آزاد تکواندو که خواسته تمامی تکواندوکاران کشور بوده است را می توان برشمرد و مهمتر از این، ما یک ساختار کاملاً نوپا و بدون وابستگی فنی و مالی به هیچ مرجعی را پایه گذاری کردیم. در مسابقات ما داوران خودمان قضاوت می کنند و مربیان را خودمان پرورش دادیم و مدیران جوان و گمنام را با آموزش صحیح در جهت خدمت به تشکیلات آموزش دادیم.

از افتخارات کانون 30 دوره مسابقه قهرمانی کشور و استانی، تربیت و پرورش غریب به 400 مربی و داور رسمی و تحت پوشش قرار دادن و  ارایه تسهیلات به سبک های معتبر را می توان برشمرد. در عرصه بین المللی نیز می توان به قهرمانی تیم تاپ تکواندو در سوپر کاپ اروپا 2003اشاره و ارتباطات تنگاتنگ با سازمانهای معتبر جهانی اشاره کرد. به هر صورت آینده ای روشن در انتظار اعضاء کانون خواهد بود.

- انجمن بین المللی تاپ تکواندو را به تازگی تاسیس نموده اید هدف از تشکیل این انجمن در کنار کانون چیست؟

از اهداف اصلی تاسیس کانون تکواندوکاران راه اندازی قانونمند اولین سبک تکواندو بود که برآن شدیم تا با توجه به برنامه دراز مدت توسعه تاپ تکواندو در داخل و خارج از کشورسبک آزاد تکواندو دارای یک تشکیلات مستقل و منسجم باشد تا بتوان در این چار چوب در جهت توسعه تاپ تکواندو  در خارج از مرزهای ایران اسلامی مان طبق برنامه تعیین شده اقدامات لازم صورت پذیرد.

- یعنی تاپ تکواندو  دیگر زیر نظر کانون نیست؟

خیر مستقل زیر نظر انجمن فعالیت می کند.

- شما به عنوان مشاور عالیرتبه فدراسیون ووشو – کونگ فو صرف نظر از دوستی نزدیک با حاج آقا کتیرایی نظرتان در رابطه با وضعیت کونگ فو چیست؟

باید واژه ای که مورد بحث است نگاه بکنیم. آنچه که مسلم است کونگ فو یک نام ایرانی نیست و این موضوع را هیچ احدی نمی تواند منکر شود. اما حساسیت کونگ فوتوا کاران و پیشکسوتان این رشته نیز قابل احترام است، زیرا سالیان متمادی با این نام عجین شده، عشق ورزیده و زندگی کرده‌اند. اما منطق حکم می‌کند تا دوستان عاقلانه به این مساله بپردازند. مسلماً اتحاد بین رزمی کاران از اهداف اصلی فدراسیون‌های رزمی ووشو- کونگ‌فو می‌باشد.

ورزش کونگ فو با کونگ فوتوا دو رشته مجزا می‌باشد که تنها در نام شباهت دارند. کونگ فو توآ به بنیانگذاری یک ایرانی بوده و کونگ فو مشخصا ورزش چینی است. هیچ شخص یا مرجع رسمی ورزشی در سطح دنیا نمی‌تواند منکر آن باشد.

- در پایان از زمانی که در اختیار ما گذاشتید کمال تشکر را دارم. اگر صحبت خاصی دارید بفرمایید.

من هم ازشما تشکر می‌کنم و آرزوی موفقیت برایتان دارم.

منابع: هفته نامه عصر ورزش، چهارشنبه، 5/12/1383

http://irantkd.ir/Newspaper/1383/Z/60.jpg

سایت رسمی کانون تکواندوکاران ایران

http://irantkd.ir/Mosahebeha/36.htm

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

دوشنبه 27 شهریور 1396 02:07 ق.ظ
For the reason that the admin of this web site
is working, no uncertainty very rapidly it will be well-known, due to its quality contents.
دوشنبه 30 مرداد 1396 10:15 ق.ظ
I am curious to find out what blog system you are utilizing?
I'm having some small security issues with my latest site and I'd like to find something more safeguarded.
Do you have any recommendations?
چهارشنبه 11 مرداد 1396 03:20 ب.ظ
After checking out a number of the blog
posts on your web site, I truly like your way of writing a blog.
I saved as a favorite it to my bookmark site list and will be checking
back in the near future. Take a look at my website too
and let me know how you feel.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر