تبلیغات
-آرشیو تاریخی گفت و گوهای سلطان علی حق شناس با رسانه ها. (نسل اولی های تاپ تکواندو). - گفت و گوی اختصاصی بنیان گذار تاپ تکواندو با نیرو - ۲۲/۷/۱۳۸۳
 
-آرشیو تاریخی گفت و گوهای سلطان علی حق شناس با رسانه ها. (نسل اولی های تاپ تکواندو).
تاپ تکواندو- مکتب حق شناس -حرکت به سوی نور
درباره وبلاگ


تاپ تکواندو نخستین سبک آزاد تکواندو جهان است که در مهر ماه سال 1381توسط استاد علی حق شناس در یک کنفرانس مطبوعاتی رسما موجودیت خود را اعلام کرد. ماتعدادی از نخستین گروه مربیان و داوران تاپ تکواندو و شاگردان مکتب حق شناس در این وبلاگ برخی از مصاحبه های مستند بنیان گذار اولین سبک آزاد تکواندو جهان و اولین نهاد مدنی ورزش کشور را با اخذ تاییدهای مربوطه با افتخار به علاقه مندان و هواداران سید علی حق شناس تقدیم می کنیم.

مدیر وبلاگ : گروه نسل اولی های تاپ تکواندو
مطالب اخیر
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

گفت و گوی اختصاصی بنیان گذار تاپ تکواندو با نیرو  - ۲۲/۷/۱۳۸۳

اشاره:

از حدود 3 سال قبل و در راستای مشارکت بیش از پیش نهادها و انجمن‌های مردمی در زمینه پیشبرد اهداف ورزشی و تربیت بدنی مجوز فعالیت تعدادی از این مراکز توسط مسوولین ذیربط صادر شد و برخی از این سازمان‌ها به موازات فدراسیون‌های ورزشی فعالیت‌های خود را آغاز کردند.

در همین راستا و به منظور اطلاع از چگونگی اقدامات مراکز مذکور گفت و گویی با سید علی حق‌شناس بنیانگذار اولین تشکل ورزشی کشور انجام داده‌ایم که حاصل آن در پی می‌آید.

 - ارزیابی شما از عملکرد انجمن‌های ورزشی پس از گذشت حدود سه سال از شروع فعالیت آنها چیست؟

ورزش ایران نیازمند حضور و مشارکت مردمی بود، که با مشارکت مردمی بود، که با تاسیس تشکل‌های ورزشی در این عرصه علی‌رغم مشکلات موجود امید است در آینده شاهد شکوفایی و روند بهتر ورزش کشور باشیم.

- کانون تکواندوکاران ایران در این عرصه تا چه حد به اهداف تعیین شده خود دست یافته است؟

در این سازمان به عنوان طلایه‌دار نهادهای مدنی در ورزش کشور قبل از شروع به کار و اعلام موجودیت،‌ اهداف و برنامه ریزی دقیقی را ترسیم کردیم. از آنجایی که در آن مقطع آماده کارشکنی‌های متولی دولتی ورزش و مسائلی از قبیل عدم توجیه جامعه مبنی بر فعالیت کلان ورزشی توسط بخش خصوصی بودیم، لذا فشار زیادی را تحمل کردیم. حتی به دلیل موارد مذکور، قانونمندی محض نیز نتوانست کمک چندانی به ما داشته باشد و همواره،‌ به مانند یک تشکیلات غیر قانونی با ما برخورد شد، اما از آنجاییکه حرکت خود را با عقیده و عزم راسخ شروع کردیم به یاری خدا به تمامی اهداف خود دست یافتیم و این مسیر را با همه دشواری‌هایش ادامه می‌دهیم. برگزاری سی دوره مسابقه ، تربیت و تعلیم بیش از 400 مربی و داور رسمی و فعالیت اولین سبک آزاد تکواندو و دهها مورد فعالیت دیگر نشان از اثرگذاری مثبت نهادی است که به رغم مشکلات، کمترین بودجه‌ای را نیز دریافت نمی‌کند.

- آیا انجمن‌های صنفی و تشکل‌های NGO ورزشی دو مقوله جدا از هم هستند؟

انجمن‌های صنفی در قالب اصل 26 قانون اساسی و قانون احزاب و جمعیت‌ها مصوب مجلس شورای اسلامی فعالیت می‌کنند و یکی از تعاریف آنها غیر دولتی بودن است، اما NGOها و انجمن‌های مشابه صرفاً نقش حمایتی دارند.

- مهمترین اختلاف نظر فدراسیون تکواندو با کانون در مورد صدور احکام مربیگری و ... بوده است. نتیجه این کش و قوس‌ها و اختلاف نظرها پس از چند سال به کجا انجامید؟

بارها گفته‌ام به عنوان یک اتحادیه صنفی موظف به صدور گواهینامه برای اعضای خود هستیم. هیچگاه نیز احدی به سادگی به عضویت کانون در نیامده، چرا که یک عضور رسمی مراحل مختلفی را برای عضویت طی می کند.

در راس گواهینامه های اعطا شده هیچگاه نام سازمان تربیت بدنی یا فلان فدراسیون یا هیچ سازمان دیگری قید نشده بلکه نام کانون تکواندوکاران ایران حک شده است. پس به هیچ مرجع یا فردی ارتباطی ندارد که ما حکم مربیگری یا ... به اعضای خود می دهیم . دخالت هایی از این دست مثل این است که بنده به منزل فردی مراجعه کنم و به او تاکید کنم، تو حق نداری به خانواده ات غذا بدهی یا باید فلان جور غذا را بدهی. به اعتقاد من اینها بهانه های واهی برای خدشه وارد کردن به تشکیلاتی است که مربی اش را خودش ساخته، داورش را خودش تربیت کرده، مدیرانش را خودشش پرورش داده و برای به ثمر رسیدنشان خون دل خورده، پس از سه دهه حضور این ورزش در کشور ده ها مسابقات قهرمانی  با کمیت و کیفیت بی‌سابقه برگزار کرده و با راه‌اندازی سبک آزاد تکواندو و تحت پوشش قرار دادن سبک‌های معتبر و ... باعث غرور تکواندوکاران در جامعه رزمی شده و با اثرگذاری مثبت، ورزش کشور را به خصوصی‌سازی سوق داده است.

- مسأله حرکت موازی کانون با فدراسیون تکواندو همواره از انتقادات اساسی به تشکل‌های صنفی ورزشی بوده، به نظر شما این مساله تا چه حد در تحولات ورزش تاثیر داشته و آیا زمان یک وفاق در تکواندو کشور نرسیده است؟

سؤال خوبی را مطرح کردید. بحث بر سر حرکت موازی با فدراسیون می‌باشد یعنی برخی می‌گویند ما به مانند فدراسیون یا بلکه فراتر عمل می‌کنیم. کسانی که این موضوع را مطرح می‌کنند لطفا بگویند که یک فدراسیون  دولتی چقدر  امکانات و بودجه در اختیار دارد و یک تشکل که از ابتدا آماج حملات متعدد بوده و بدون حتی یک اسپانسر، در عملکرد از خیلی جهات جلوتر بوده چگونه کار کرده و به اینجا رسیده است؟

برخی از مدیران را می بینم که میگویند به عنوان مثال: بیست بحران را پشت سر گذاشته ام یا فلان قدر بحران را سپری کرده ام. من باید خدمتتان بگویم که بی نهایت بحران را تجربه کرده ام. ما از ابتدا که کار را شروع کردیم گفتیم مخلص همه هستیم  و برای خدمت آمده ایم، اگر برخورد کردیم مجبورمان کردند. به خاطر جامعه تکواندو بارها سکوت کردیم اما نجابت ما تعریف دیگری شد. ما شیعه علی (ع) هستیم و در مقابل حرف و عمل زور در هر زمان می ایستیم. باز هم اگر مجبور شویم برخورد می کنیم.

- به نظر شما عملکرد کانون تکواندوکاران در رکورد و یا در اعتلای تکواندو ایران تا چه حد موثر بوده است.

به سهم خود تا جایی که در توانم بوده در رشد این ورزش طی چند سال اخیر گام برداشتیم، از بابت افتخار آفرینی ملی پوشان در المپیک نیز مفتخر و خوشحالیم، اما آقایانی که در مواقع کسب افتخار سینه سپر می کنند و در شکست ها ابر و باد و مه و خورشید و داور را مقصر می دانند، از دو سال پیش به طرق مختلف زمینه سازی می کردند تا در صورت عدم کسب موفقیت در آتن تمام تقصیرها را به گردن کانون بیاندازند. خوشبختانه نتیجه رقابت سالم کانون برای جامعه ورزش و تکواندو کشور مفید بود.

- چه ارزیابی از دست آورد تیم ملی تکواندو در المپیک آتن دارید؟

تیم ملی در آتن عالی ظاهر شد ما باید در مسابقات بعدی هم مقتدر باشیم ضمن اینکه در تکواندو بانوان نیز باید کار شده و در تیم ملی به مربیان جوانتر بها داده شود. البته کادر فنی تیم ملی مجرب و با تجربه اند ولی نباید انگیزه را در بین مربیان و حتی تکواندوکاران دیگر از بین برد. باید کرسی های معتبر را در فدراسیون جهانی کسب کنیم. پس از برکناری کیم شرایط مطلوب تر شده است.رسوایی کیم هشداری جدی به مدیران فاسد ورزشی است.

- چطور شد که شما با فدراسیون ووشو همکاری کردید؟

آقای کتیرایی از بنده دعوت کردند تا در برخی امور در خدمت ووشو باشم.

- اما می گویند برخی خطوط پشت پرده را در این فدراسیون شما می دهید.

اصلا چنین چیزی نیست.

- به عنوان مثال برنامه دو سال و یا جریان برخورد رییس فدراسیون با معاونت فنی سازمان و ... چیست؟

ابتدای تشکیل فدراسیون، ووشو نیازمند یک برنامه مدون بود که بنده آن را تدوین و به آقای کتیرایی پیشنهاد دادم. ایشان نیز استقبال کردند، در امور دیگر صرفاً برخی موارد را در صورت لزوم اشاره می کنم. آقای کتیرایی خود یک مدیر توانمند و با تجربه است که برای ورزش کشور زحمات زیادی را متحمل شده اند. ایشان به خوبی از نیروهای موجود استفاده کرده و به تمامی اوضاع فدراسیون اشراف دارند. در حقیقت با ارزش ترین ارمغان برای ووشو ایران حضور بهزاد کتیرایی در راس این ورزش المپیکی بود.

- با توجه به نزدیکی انتخابات ریاست فدراسیون تکواندو، آیا خود را کاندید خواهید کرد؟

من در این جایگاه نیز به عنوان عضو کوچکی از ورزش مشغول به خدمت هستم.

امیدوارم فدراسیون آینده با هر کادر و مدیریتی که تشکیل می شود اعتلای بیش از پیش تکواندو در تمامی ابعاد آن را مد نظر قرار دهد.

- با تشکر از شما که در این گفت و گو شرکت کردید.

من هم از شما تشکر می کنم.

 

منبع:سایت رسمی کانون تکواندوکاران ایران

http://irantkd.ir/Mosahebeha/34.htm

نشریه نیرو:۲۲/۷/۱۳۸۳

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

جمعه 24 شهریور 1396 10:36 ب.ظ
I am genuinely grateful to the owner of this website who
has shared this great piece of writing at at this time.
چهارشنبه 11 مرداد 1396 04:37 ب.ظ
Very nice article, exactly what I needed.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر